Orvos válaszol

Kérjük mielőtt felteszi kérdését, olvassa el az eddig feltett kérdéseket, és az azokra adott válaszokat ITT.

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatait (az e-mail címét és a megadott nevet, amely utóbbi lehet akár csak egy tetszőleges, kitalált megnevezés is), kizárólag a beküldött kérdés informatikai azonosításához és a válasz e-mail megküldéséhez használjuk.

Egyúttal felhívjuk a figyelmét arra, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön hozzájárul ezen adatok általunk történő kezeléséhez. Bővebb információért kérjük olvassa el az Adatvédelmi tájékoztatónkat, illetve Adatkezelési Tájékoztatónkat!

Kedves Látogatónk!

Felhívjuk a kedves érdeklődők figyelmét, hogy a labor és egyéb vizsgálati eredmények kiértékelése minden esetben kizárólag szakorvosi kompetencia, amely csak a teljes klinikai kórkép, valamint az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg. Ezért javasoljuk, hogy az ilyen jellegű kérdések kapcsán jelentkezzenek be hozzánk személyes vizitre vagy távkonzultációra.

Tisztelt Cím!
2007.11. hóban császármetszést követően a jobb combtőben kaptam mélyvénás trombozist. Azóta Clexan injekció, majd hosszasan Syncumart szedek. Azóta saját kérésemre kétszer nézték ultrahangon, hogy ott van-e a trombus, sajnos ott volt. Most olvastam itt ezen az oldalon, hogy van esetleg sebészeti megoldás az eltávolítására. Nyíregyházán járok kontrollra, az orvosom a szakrendelőben azt mondta nem ajánlja a gyógyszer abbahagyását, mert nagy esélyem van hogy újabb trombozist kapok. Genetikailag nem vagyok hajlamos a trombozisra, családomban sem volt soha senkinek. Kérdésem az, hogy kiknek ajánlott a műtéti eltávolítás, kell-e ekkor is szedni a gyógyszert? Életem végéig szedhetem-e a syncumart? Azt is szeretném megtudni, hogy összefügg-e a gyógyszer szedése az állandó hízásommal? Köszönöm válaszát előre is.
Kedves Asszonyom,

Első kérdésem, hogy Ön bizonyítottan nem hajlamos-e genetikailag thrombozisra. Azt, hogy családjában még nem volt, nem elég, vizsgálatok szükségesek.

Az Ö n esetében -ha geneikai teher nincs is - biztosan évekig kell szedni úgy a Syncumrt, hogy az INR értéke 2-3 között legyen. Ha alacsonyabb és ezen alacsony tartományban Ön sok időt tölt, akkor nem fog újra ott keringés kialakulni. Semmiképpen sem ajánlom én sem a gyógyszer elhagyását!

A műtét tromboectomia most már biztos nehézkes, met 6 hónapja volt a trombózis és a szépen szervülhetett: de jó érsebész talán ki tudja venni, de akkor meg a műtéti következmények miatt kell tartósan újra Syncumart szedni, mert a műtét durván letépi az endothel réteget és ez a következő ottani trombózis melegágya.

A Syncumar miatt ön biztosan nem hízik. Hízik viszont a mozgásszegénység, stb. miatt. Olvassa el SpringMed kiadónál megjelent, betegeknek szóló könyvecskét \"Trombózis és véralvadásgátlás\" a címe.

Minden kérdésére választ kaphat.

Üdvözlettel

Prof. Blaskó György
Tisztelt Dr. Blaskó György!

Jobb lábi mélyvénás trombózissal 10 nap után haza engedtek a korházból.Azt szeretném kérdezni van-e olyan életviteli minta leírás ami segít a gyógyulásba.Értem ez úgy hogy pl.napi mozgás mennyiség mennyire terhelhető a láb, lépcső használat, kerékpározás, pihentetés.Van erről irodalom,elérhető-e?Ebben kérném a segítségét mert szeretnék gyorsan és kockázat mentesen meggyógyulni.
Előre is köszönöm válaszát.
Tisztelettel:
Kárpáthy Lajos
Kedves Uram,

A SpringMed Kiadónál tavaly jelent meg egy könyv a Trombózis és véralvadásgátlás cimmel, amiben számos életviteli, étrendi tanács is van. Még kapható pl. az Üllői úton láttam a Klinikák metróállomással szemben lévő Medicina könyvesboltban.

Ami a mozgást illeti: a fő szabály az, hogy terhelhető a végtag, de csak fokozatosan, minden másnap 10 %-kal többet mozogjunk. A lépcsőzés nem árt, sőt! az alszárvénák keringését fokozza.

Az alapszabály az, hogy ELFÁRADNI ÉS KIMERÜLNI TILOS!

A teljes ágynyugalom meg éppenséggel veszélyes is lehet.

Remélem a beteg megfelelő alvadásgátló kezelésben részesül és a kórházból úgy engedték el, hogy az INR 2-3 között van. Ezt kell továbbra is fenntartani. Az antikoagulálás időtartama egyéni, ismerni kell a genetikai terheltséget, életmódot, testsúlyt egyéb comorbid tényezőket a döntés előtt: de mindenképpen szükséges a rekanalizáció ellenőrzése Duplex Dopplerrel.

Az életviteli minta leírása még nincs kész,de minden túlzástól (küzdősportok, motocross verseny stb.) tartózkodni KELL.

Normális életvitelt javaslok, könnyű étkezéssel a testsúly tartásával könnyű sportok mozgás, séta stb. minden túlzásoktól mentesen úgy, hogy az életnek legyen minősége is.

Javaslom, vegyen részt a 8 hetes Trombózis Életmód programunkon, ahol felmérés alapján pontosan megmutatjuk, betanítjuk, mit és hogyan érdemes mozogni, étkezni.

Üdvözlettel



Prof. Blaskó György
Jò napot!

31 éves kissé túlsúlyos férfi vagyok. Sok visszèr van a lábamom. Sokszor fáj a lábam,nehèznek èrzem.Apukámnak volt trombozisa,és félek,hogy örököltem. Voltam dopleres vizsgàlaton ott nem talàltak semmit. Amit még tudni kell,hogy 6éve vérnyomáscsökkentőt szedek illetve álló munkát végzek.

Mit tanácsol?

Köszönöm
Tisztelt Pataki Gábor!



A visszereket örökölte, a túlsúlyon változtatni lehet. Mivel családilag terhelt thrombozisra, jó lenne egy genetikai kivizsgálás.

Szívesen látom.



Dr. Blaskó György
Tisztelt Professzor Úr! Édesapám betegségével kapcsolatban szeretném kérni az Ön segítségét. 81 éves, 10 éve kapta az első agylágyulást, 3 éve a harmadikat. Nem fekvőbeteg, lelassult mozgással,és gondolkodással.Sokfajta gyógyszert szed,mellékhatásként sok helyen fel van tüntetve a labor eltérés. Már 3 éve vérszegénységet találtak a vizsgálat során,de a ho csak multivitamit ajánlott. Ősszel eszméletlen lett,/már harmadszor/de a kórházban nem találták az okát a vérszegénységen kivül.Maltofert írtak neki,minden doboz után labor,de a haemoglobin szint csak minimálisat emelkedett. Új orvosunk lett,aki azonnal vasszintet is vizsgáltatott,/amit eddig nem kértek,/és az jó volt. Azt mondta hogy hematológiai vizsgálat kell,mert valamilyen vérképzőszervi probléma lehet.Ebben szeretném kérni az ÖN véleményét,hogy ebben a korban,vizeletvisszatartási problémával fontos-e kb.70 km-re elvinni,az eredményei alapján? Sorrendbe írom az eltérő laboreredményeket! HB 114,114,115,109 Neutrophyl 73,1,70,7, 71,5 Lymphocita16, 16,7 17,8 Haematokrit 0,35 0,34 Vas 11,2 Válaszát előre köszönöm! Tisztelettel: Zsóka
Kedves Zsóka,

Külföldön voltam felvételiztetni, és nem tudtam e-mailt olvasni. Ma jöttem meg. Kérem hívjon fel telefonon, emailen küldöm a számom.

Prof. Blaskó György
járás közben erős fájdalmat érzek a jobb csipőmtől lefelé ha nem megyek hosszu utra tehát odahaza vagyok akkor nem érzek fájdalmat.ez lehet érszúkúlet majd most megyek vizsgálatra erre szeretnék választ kapni. köszönöm.
Tisztelt Asszonyom!



A leírtak alapján elképzelhető az érszűkület, de lehet gerinc eredetű probléma is. Mindenképpen kivizsgálás javasolt.



Üdvözlettel



dr. Kósa Éva
Tisztelt Dr. Király Viktória!

2010. szeptemberében kiderült, hogy látási zavaraimat a jobb szememben bekövetkezett szemfenéki trombózis okozza. Ekkor 17 hetes terhes voltam a 3. gyermekemmel, így csak Clexane 0.8-at kaphattam. Történt neuro-ophtalmológiai kivizsgálás is a Honvéd kórházban dr. Somlai Judit segítségével.Azóta eltelt már több, mint egy év, kisfiam sem szoptatom. A belgyógyász anno azt mondta, hogy ez a fajta trombózist az én koromban /34 éves voltam akkor/ nagy valószínúséggel genetikai probléma okozza. Érdemes egyáltalán elkezdenem a kivizsgálási procedúrát és van-e esély arra, hogy a másik szemmel is hasonló gondom lesz? Mivel a Szemészeti klinikán történt kivizsgálás alatt derült ki, hogy a bal szememben is erősen kacskaringósak az erek.
Milyen típusú vizsgálatokra számítsak, és fontos-e előtte szemészeti szakvélemény?
Előre is köszönöm válaszát!
Tisztelt Judit!



A szemfenéki ér trombózis fiatal életkorban ritka betegség, kialakulásában több tényező is szerepet játszhat. Ilyen lehet többek között a magas vérnyomás, cukorbetegség, emelkedett vérzsír szintek, dohányzás, érelmeszesedés -ez a szemfenéki erek sajátos anatómiai helyzete miatt különösen fontos-, a vér viszkozitásának, folyékonyságának változás, szemnyomás növekedés, a vasoreguláció zavarai, szerzett és öröklött trombofilia tényezők.

A trombofilia irányú vizsgálatok csak egy részét képezik a teljes kivizsgálásnak. Részletes trombofilia szűrést (véralvadási vizsgálatok, genetikai vizsgálatok), javasolt végezni, ha nincsen semmilyen egyértelmű helyi, vagy szerzett általános ok a trombózis hátterében. A terhesség fokozott trombóziskészséggel járó állapot.

Fontos lenne tudni, hogy a családban, vérrokonok között fordult e elő fiatal korban tromboembóliás megbetegedés.

Ha a trombózis hátterében trombofilia igazolódik javasolt a családtagok vizsgálata is.

A szükséges vizsgálatok (nem csak a laboratóriumi vizsgálatok) megválasztása, az eredmények értékelése, esetleges terápiás javaslat, életmódbeli változtatás mindenképpen a szemész és belgyógyász szakorvosok együttműködésével történjen.



Üdvözlettel,



dr. Király Viktória Anna
Tisztelt Doktornő!
Évekkel ezelött Esszenciális trombocitémia-t állapítottak meg nálam. Azóta próbálok minél többet megtudni a betegségről, lehetőségekről.
Itt az oldalukon nem találtam ebben a témában hozzászólást. Érdekelne az Őn tapasztalat is ebben a témában! Előre is köszönöm!
Tisztelt Erzsi!



Köszönöm megtisztelő bizalmát.

Esszenciális trombocitémia egyik diagnosztikai kritériuma a folyamatosan fennálló magas (>600 G/l) trombocita szám. Az ET sokszor tünetmentes, rutin vérképvizsgálat során kerül felismerésre. A diagnózis felállítása után is az esetek közel fele tünetmentes, többi esetben a panaszokat a trombociták nagy mennyisége, illetve károsodott funkciója okozza.

A folyamatosan nagy mennyiségben jelenlevő trombociták keringési zavarokat, trombózisokat okoznak, többnyire a kis artériákban. Tünetek lehetnek többek között: szédülés, fejfájás, zsibbadás az ujjakban, szív koszorús ér keringési zavarok. A vénák trombózisa ritka.

A funkció károsodása következtében vérzések léphetnek fel, ezek többnyire nyálkahártya vérzések (gyomor-bél traktus, légutak).

A trombózis és a vérzés egyszerre is jelentkezhet.

A további kérdésekre, mint kezelés, betegség lefolyása -esetlegesen egyéb betegségekkel társulva, klinikai hematológus kollégák hivatottak válaszolni, ők rendelkeznek a megfelelő szakképzettséggel és gyakorlattal.



Tisztelettel



dr. Király Viktória
Tisztelt Dr. Blaakó György!
Nálam 1,5 évvel ezelött derült ki a heterozigóta leiden mutációs állapot.Nőgyógyászom megtiltott bármilyen fogamzásgátló szedését,a hüvelygyűrű volt az egyetlen,amitre azt mondta lehetséges,de nem volt benne 100% biztos,Ön szerint használható ez a védekezési módszer az én esetemben,illetve késöbbi terhességemnél fog problémát okozni a Leiden mutáció,azt hallottam,hogy gyakrabban fordulhat elő vetélés!Ez megelőzhető valamilyen módon?Előre köszönöm a válaszát!
Kedves Fanni!



A hüvelygyűrű ugyanazokat a hormonokat tartalmazza, mint a tabletta!!!! Ugyanúgy fel is szívódik.

Hormontartalmú készítmények közül a csak-gestagen tartalmú jön szóba: Cerazette, vagy Azalia.

A nőgyógyásza ezek szerint rosszul tudja! abban igaza van, hogy az orvostudományban nincs 100% biztonság!

A legjobb lenne, ha egyáltalán nem szedne hormonális fogamzásgátlót: vannak más módszerek is.

A Factor V Leiden +/- mutatió valóban thrombofiliát jelent és valóban kora terhességi spontán vetélést okozhat. Némiképpen segítséget jelenhet a fogamzás után rögtön elkezdett profilaktikus dózisú alacsony molekulatömegű heparin (LMWH) profilaxis. Ehhez azonban tervezett conceptio szükséges.

Amennyiben gondolja, szívesen állok segítségére.



Üdvözlettel



Dr. Blaskó György



Kedves Dr. Király Viktória!

Szeretném megkérdezni mi a véleménye a Bilobil termékek trombozis megelőző hatásáról.
Kiválthatja-e a most divatos Aspirin Protect -t ami hosszú távon viszont nyálkahártya károsítónak bizonyul több tanulmány szerint..

Válaszát előre is köszönöm,
Zsuzsa
Tisztelt Dr. Benedek Zsuzsa!



Köszönöm megtisztelő bizalmát. Király doktornő helyett én válaszolok, mert a kérdés inkább klinikumot érint, mint laborvizsgálatokat.



A Gingko biloba régen imsert távolkeleti növény, aminek számos részét használják gyógyhatású termékként.



NEM VÁLTJA KI AZ ASPIRINT



Több vizsgálat történt vele, az egyik kedvező volt az agyi keringés javítása szempontjából, a másik nem: mindegyik vizsgálat valahol hibákat tartalmazott. Míg végül a COCHRANE kiértékelés, valamint egy független vizsgálók által végzett hatékonysági vizsgálat kimutatta, hogy az agy működésére, a cognitiv funkciók javulására semmi hatása nincs. Ami valóban van, az egy mérsékelt agyi értágító hatás (de ezt sok más is tudja). Nagy benne a bizalom még ma is, és nem tudni, hogy nincs-e valamilyen peliotrop hatása.

Gyógyszerként ne használja, mert nagyon kell benne hinni is.



Üdvözlettel



Dr. Blaskó György
Tisztelt Trombózisközpont!
69 éves vagyok, és 8 évvel ezelőtt egy műtét után a bal lábszáramba, térdhajlat alatt kaptam mélyvénás trombózist, és azóta szednem kell a syncumart, amitől szeretnék megszabadulni.
3 havonként járok vérvételre a körzeti orvoshoz, hogy ellenőrizzék nem kell-e változtatni a gyógyszer adagolásán (ami igen ritkán fordul elő). Ilyenkor teljes vérkép készül és minden leletem (koleszterin, cukor,….) rendben van. (Egyébként is sokat mozgok, sportolok, 22 éve vegetáriánus vagyok, alkoholt nem iszom, igyekszem egészségesen élni).
Átlag két évente járok angiológiára is felülvizsgálatra. Sajnos az ottani leletek alapján a helyzet nem változik:
trombózisra hajlamosító faktorok nincsenek, viszont a kritikus eret „részben szervült trombus tölti ki és mellette csak kis széli áramlás látható”.
Ezért a syncumart továbbra is javasolják.
Szeretném megkérdezni, milyen módszerek léteznek, melyekkel a szervült trombózis eltávolítható, fékező hatása kiküszöbölhető.
Válaszát előre is köszönöm.

Tisztelettel:
Károly
Tisztelt Károly!



Köszönöm megtisztelő bizalmát!



Létezik sebészeti módszer, a thrombectomia, de ez ilyen régi szervült thrombosis esetén sokat roncsolna az épben is. Kérem, tekintsen el a sebészi megoldástól.



Ami a Syncumar kezelést illeti, ha nincs thrombofiliája, nem kövér, sokat mozog, nincs tumora, akkor szívesen látom annak megbeszélésére, hogy miképpen hagyjuk el a Syncumart.



Tisztelettel



Dr. Blaskó György

A weboldal a jobb működés és a felhasználói élmény javítása érdekében HTTP-sütiket (cookie-kat) alkalmaz. Amennyiben nem fogadja el az összes sütit, előfordulhat, hogy az oldal egyes funkciói, mint például a foglalási rendszer, nem működnek megfelelően. A sütik használatával kapcsolatos részletes leírást az Adatkezelési Tájékoztatónkban találhatja meg.

Szükséges sütik

Ezek a sütik elengedhetetlenek a weboldal alapvető funkcióinak működéséhez, ezek nélkül az oldal nem működik megfelelően.

Analitikai sütik

Az analitikai sütik segítenek megérteni, milyen tartalmakat kedvelnek a látogatók, ezzel javíthatjuk szolgáltatásainkat. Az összegyűjtött adatok nem kapcsolhatók össze konkrét személyekkel.

A sütibeállításokat bármikor módosíthatja böngészőjében.

Prima Medica Egészségközpontok