Kérjük mielőtt felteszi kérdését, olvassa el az eddig feltett kérdéseket, és az azokra adott válaszokat ITT.
LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE
Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatait (az e-mail címét és a megadott nevet, amely utóbbi lehet akár csak egy tetszőleges, kitalált megnevezés is), kizárólag a beküldött kérdés informatikai azonosításához és a válasz e-mail megküldéséhez használjuk.
Egyúttal felhívjuk a figyelmét arra, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön hozzájárul ezen adatok általunk történő kezeléséhez. Bővebb információért kérjük olvassa el az Adatvédelmi tájékoztatónkat, illetve Adatkezelési Tájékoztatónkat!
Kedves Látogatónk!
Felhívjuk a kedves érdeklődők figyelmét, hogy a labor és egyéb vizsgálati eredmények kiértékelése minden esetben kizárólag szakorvosi kompetencia, amely csak a teljes klinikai kórkép, valamint az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg. Ezért javasoljuk, hogy az ilyen jellegű kérdések kapcsán jelentkezzenek be hozzánk személyes vizitre vagy távkonzultációra.
26 éves nő vagyok és 2hónappal ezelőtt kerültem kórháza súlyos mélyvénás trombózissal. Február végén a jobb oldali tüdőm elkezdett nagyon fájni. Lázam nem volt és köhögni se köhögtem. Az orvos azt mondta tüdőgyulladás. Antibiotikumot szedtem és Cataflamt. 1hét múlva megjelent egy 36mm átmérőjű folt a tüdőmön, tüdőgyógyászatra kültek. D-dimer értékem 2,54 volt. Érfestéses CT nem mutatott ki elzáródást. Azt mondták, akkor nem embólia,hanem tüdőgyulladás. Rá két hétre kerültem kórházba erős hasi fájdalommal és lábdagadással (jobb lábam másfélszer nagyobb lett mint a bal), D-dimer érték 10,34 volt. Nagyon nehezen épültem fel, 10napot voltam kórházban, utána még 2hetet feküdtem otthon, ellátásra szorultam, nem tudtam járni a fájdalomtól. A gyógyszeremet még mindig nem tudták sajnos beállítani, hetente járok vérvételre. Figyelek, hogy azonos mennyiségű K-vitamint juttassak minden nap a szervezetembe. Vérvétel után nagyon sokára áll el a vérzés, van, hogy 5perc után még mindig folyik a vérem, de az INR érték csak 1,54. Nem éri el a terápiás értéket. Most 2-2,5 Syncumart szedek A héten voltam tüdőgyógyászaton kontroll vizsgálaton, megerősítették, hogy kétoldali tüdőembóliám volt, amit lábon hordtam ki.... Kérdésem az lenne, hogy mikor térhetek vissza a régi életvitelemhez? Heti 3-4 alkalommal edzettem és nagyon hiányzik (Spinning, Kangoo, kardió és alakformálás). Valamint nem tudom, hogy masszázsra járhatok-e? Használhatok-e olyan krémeket a combomra, ami vérbőséget okoz? Járhatok-e szaunába? Használhatok-e testtekercselést? Lehet-e vákuummasszázst használnom? Remélem Ön tud nekem segíteni ezekben a kérdésekben!
Köszönettel,
Tóth Kata
Igen sok kérdést vetett fel, amiket én sokkal jobbnak tartanék, ha személyes megbeszéléssel tisztáznánk. A blog erre nem alkalmas.Önnek -kora miatt -mindenképpen szükséges, hogy az \"eseményt\" követően a 3. hónapban részletes genetikai vizsgálaton essen át, mert ilyen súlyos eset nem lesz \"magától\". Kérem, hogy jelentkezzen be az Oxygen Medical-ba V. 25-re és akkor velem megbeszélheti.
Ajánlom, hogy vásárolja meg a Trombózis és véralvadásgátlás c. könyvet a MediPrint Kiadótól, 2011-ben jelent meg és 200 kérdést tartalmaz laikusoknak,, valamint a részletes válaszokat. Kérdéseinek nagy részére ebben a könyvben talál választ. Az alacsony INR és vérzékenység mindenképpen kombinált betegséget feltételez,: semmiképpen ne hagyja ki a további vizsgálatokat és a konzultációt. A sportolási szokásait sajnos mindenképpen változtatnia kell majd a tanácsaimnak megfelelően.
Üdvözlettel
Dr. Blaskó György
egyetemi tanár
A segítségét szeretném kérni a következőkben:
Kb. három hete ( miután napközben többször is volt hányingerem, és rossz közérzetem) édesanyámnál megmértem véletlenül a vércukorszintemet.( Ő inzulinos) Ez először délelőtt volt, és elképedve láttam, hogy 13,3-at mutat a mérő! A következő napokban sokszor megmértem Megettem hirtelen egy kakaós kalácsot,és ez az érték kb. 2 óra múlva 1,5 lett, rá egy órára 2,8és aznap csak 4-igment fel. Értetlenül álltam ezen értékek láttán-A következő napokban sokszor megmértem a vércukromat, és 3,4 is volt éhgyomorra, de 12 is..
A háziorvosom csináltatott egy nagy labort, hogy meg tudják nézni, mióta magas kb. a vércukrom. Ijesztő eredményeket kaptam kézhez, ebben kérem a segítségét.:
Glükóz: 10.7
GOT: 114
GPT: 98
GGT: 217
Transferr. telitettség: 14
HDL cholest.1.11
Cholesterin: 5,75
Triglicerid: 5,15 ( akét utóbbi világ életemben magasabb volt)
MCV:79
MCH:27,4
Glikohemoglobin Alc:8,6
IFCC HbAlc:70,5
Süllyedés:22
Vizelet negatív.
Szedett gyógyszereim: Hipothiazid 25mgnapi 1, Amlopidin Sandoz 5mg. napi 1,
Tritace 5mg napi 1,
Asentra 50mg napi 1, Rivotril 0,5 napi 2-3, és ma már sűrűbben esténként a Sanval 10 mg -os altatóból 2.
Kérem segítsen, hogy mi okozhatja ezen értékek ilyen jellegű emelkedését? Nekem azt mondták, hogy a vércukor és máj értékek az altató és a nyugtatótól is lehetnek.Nem tudom,így van-e? Vagy májbeteg lennék, de annak lennének gondolom valamiféle tünetei még? Kérem segítsen választ kapnom a kérdéseimre, amit előre is megköszönök:
tisztelettel Gabriella
Dacára annak, hogy volt olyan kedve és részletesen elküldte a laboratóriumi eredményeit, részletes vizsgálat és tanácsadás nélkül nem tudja megúszni. Ezekre a kérdésekre csak vizsgálatokkal lehet felelősségteljes választ adni.. Látatlanban nem adunk diagnosist, de szinte biztos, hogy önnek -egyéb betegségein kívűl 2-es típusú cukorbetegsége (is) van (kezdődik): ezért mindenképpen szükségesnek tartom, hogy szakorvos lássa. Ha Önnek alkalmas, jelentkezzen be az Oxygen Medical-ban V. 25-re péntekre, akkor reggel ott tudom fogadni. Kérem, hogy leleteit (a korábbiakat is) hozza magával
Üdvözlettel
Dr. Blaskó György
egyetemi tanár
Hozzáférhető áron a Syncumar mellett csak a warfarin hatóanyagú gyógyszerek (Marfarin, Warfarin) férhetők hozzá, azonban ezek felezési ideje lényegesen hosszabb a Syncumárénél: sokan szeretik alkalmazni, főleg azoknál a betegeknél, akinek kiszámítható egyenletes életvitele és táplálkozási szokásai vannak és nem szednek un. nem-szteroid gyulladásgátlókat. Olyan modern készítmény, ami nem igényli a hetente történő laboratóriumi ellenőrzést, létezik (Xarelot és Pradaxa a keresekedelni nevük) de tartós mélyvénás thrombosis kezelésre nincs OEP támogatásuk.Havi költségük így elég magas.
Üdvözlettel
Dr. Blaskó György
egyetemi tanár
Kiderült, hogy lányom Leiden-mutáció heterozigóta. A hematológus azt mondta, hogy ne essek kétségbe, mert ez a trombofília egyik legenyhébb formája. Én úgy tudtam, hogy a Leiden-mutáció súlyosabb, mint a homocisztinémia vagy a protrombin gén mutációja. Persze teljesen laikus vagyok, de szeretném tudni, mi a pontos helyzet ezzel kapcsolatban.
Kérem szíves tájékoztatását és segítségét ebben a témakörben.
Köszönettel:
Budai Kata
Kérése elég hosszadalmas választ igényelne. Kérem vásárolja meg a Trombózis és véralvadásgátlás c. könyvet a SpringMed Kiadó gondozásában (minden nagyobb könyváruházban és a Medicina könyvesboltban kapható) amit közvetlenül a betegek számára írtunk. Benne 200 leggyakoribb kérdésre talál választ
Tisztelettel
Dr. Blaskó György
egyetemi tanár
Valóban élete végéig benn lehet, de arra vigyázni kell, hogy mindig nyitva is maradjon!
Dr. Blaskó György
egyetemi tanár
29 éves anyuka vagyok. Két lányom van(3 és 4 évesek), tavaly májusban pedig a 20. héten vették észre, hogy a harmadik terhességemnél elhalt a magzat. A babának nem volt semmi baja, a méhlepény okozta az elhalást, genetikai vizsgálaton kiderült, hogy valószínüleg vérrög okozta a vetélést. Pontosan: mutáció : MTHFR A 1298 C heterozigóta, PA-4G/5G heterozigóta. Remélem jól írtam, mert Szlovákiában végezték a vizsgálatot, ott lakom. A doktornőm szerint ez hajlamosít a vérrögképződésre, ezért mikor októberben újra várandós lettem, akkor a 8. héttől felírta a Clexan 0,2-es szúrását minden nap. Most a 27. hétben vagyok, a babával minden rendben. A kérdésem az lenne:
- szülés után meddig kell még szúrni a Clexant?
- a terhességet 57 kilósan kezdtem (168 cm magasságomhoz), szóval nem vagyok túlsúlyos, nem voltam még műtve, sosem szedtem fogamzásgátlót, nem dohányzom, nem iszom. a terhesség után is fennáll a vérrögképződés veszélye?
- a doktornő mindig megjegyzi, hogy a vérvételek alkalmával a d-dimer értékem mindig normális, ami nagyon jó terheseknél. Vigyáznom kell valamire szülésnél? Mindkét szülésem eddig rövid és viszonylag könnyű volt, kevés vérveszteséggel.
Előre is köszönöm a válaszát!
A kolléganőnek teljesen igaza van: a Clexane-t végig kell kapja naponta a terhesség alatt (a szülés napján nem!) és még legalább 6-8 hétig a szülés után (a gyógyszer nem megy bele a tejbe). A DDimer érték jó, ha alacsony!
Elhalt terhességét feltehető a placenta thrombosisa okozza, (ami sajnos tragikus, de előfordul) és ezt akadályozza meg sikerrel a Cllexane. De a gyógyszer a testsúlytól függően kell adagolni és így alakul, hogy a harmadik trimesterben többet kell kapjon. De ezt a doktornő is tudja!
Sok sikert! és boldogságot!
Dr. Blaskó György
egyetemi tanár
A következő kérdésekben kérném segítségét!
2004-ben művi abortusz után kialakult egy baloldali mélyvénás felsőlábszári és kismedence mélyvénás tromobizisom. Majd a genetikai vizsgálat igazolt nálam - MTHFR C 677T MUTÁCIÓ HETEROZIGOTA- örökletességet. Akkor syncumarra állitottak, majd 2007--ben is volt egy alsólábszári mélyvénás trombozisom ugyan azon oldalon akkor beállítottak Marfarinra 5 mg-ot szedek naponta és nagyon jól tartja a beállított értékeket.
A kérdésem az lenne, hogy a nyári hónapokban hosszabb repülő utat terveznénk van-e ennek akadálya, milyen megelőzéseket kell tennem ?
Valamint szeretnék valamiféle mozgást végezni, de amit eddig kipróbáltam - aerobic, biciklizés- azok után két napig nagyon megduzzadt a lábam és fekvésre kényszerültem. Az Ön által több betegnek ajánlott könyvet már keresem és beszerzem, de ettől függetlenül szeretném az Ön véleményét kikérni!
Előre is köszönöm
Szauervein Ildikó
Nem tudom, hány éves, és a családjában előfordult-e hasonló eset (fiatal korban, szokatlan helyen kialakult thrombosis). Az MTHFR +/- heterozygositas igen gyakori ( a népesség 40(!) %-ában megvan és alig fokozza a thrombosis rizikót: tehát másnak is kell lennie a háttérben. Nem tudom mennyire részletesen vizsgálták ki.
Ha az INR értéke a warfarin mellett 2-3 között van, nyugodtan repülhet, de repülés alatt komolyan veendők az alábbiak: sok folyadékfogyasztás, óránként legalább 10 perc aktív lábtorna, járkálás. Ha az utazás előtt két nappa mért INR2,2 alatt van, kérem írasson fel magának kis molekulatömegű heparint (Fraxiparine, vagy Clexane) 2 ampullát (sajnos a testsúlyát sem tudom, ezért nem írhatok dózis sem, pedig fontos!) és az oda-, ill. visszautazás reggelén adja be magának. Ekkor is érvényesek az elmondott szabályok. Egyébként élvezze az utazást!
Mindenesetre jó lenne, ha tanácsért bejelentkezne az Oxygén rendelőbe az egyik péntek reggelre, továbbá javaslom életmód programunkat, ahol a mozgásra, étkezésre, életvitelre útmutatást, gyakorlatot kaphat 8 héten át szakembereinktől.
Üdvözlettel
Prof. Blaskó György
8 évvel ezelőtt felületes vénás trombózissal kezeltek a jobb lábszáram hátsó részén. (Kb. 20 db vérhígító injekcióval helyre is jöttem.) Megállapították a Leiden-mutációt is (heterozigóta). Azóta nincs problémám szerencsére, bár a lábam főként a nyári melegben fájni szokott.
Mivel rendkívül mozgásszegény az életmódom, és ülőmunkát végzek, ezért szeretnék ezen változtatni.
Többen ajánlották és Interneten is olvastam a hypoxi trainer használatát (ez egy vákuum kamrába rejtett kerékpár, mely hat a perifériás területekre, amely lehetővé teszi a testrészek, szövetek jobb vérellátását, méregtelenítését, salaktalanítását, és ezáltal a zsírsejtek méreteinek csökkentését is), de nem tudom, hogy igénybe vehetem-e, vagy csak ártanék vele.
35 éves, normál testalkatú és súlyú nő vagyok (még nem szültem). Kérem, ha ezzel a sport-, terápiás eszközhasználattal kapcsolatban van tapasztalatuk, szíveskedjék válaszával segíteni. Előre is köszönöm!
Tisztelettel: Simon Szilvia
Leveléből úgy tűnik, hogy cumarin alvadásgátlót sem szed. A mozgás nagyon fontos. Ez a készülék tulajdonképpen a hiányzó izompumpát hivatott pótolni, amit jó helyettesít, ha óránként 5-10 percet tornászik, napközben az MBT (vagy hasonló) cipőt visel,túrázik, rendszeresen úszik, hogy az izompumpa mindig működjön. Személyre szabott életmód tanácsért és esetleg genetikai hátterét illető vizsgálatért jelentkezzen be az Oxygén rendelőbe!
Üdvözlettel
Dr. Blaskó GYörgy
egyetemi tanár
A válaszom egyértelmű igen. A dohányzás akar aktiv akar passzív, egyértelműen rontja a keringési, érszűkület kialakulását segíti, állapotot ront.
Üdvözlettel
Prof. Blaskó György
Betegségei valóban rossz kombinációk!. A Syncumart azonban szedni kell, és kérem, hogy ne kérjen gyulladáscsökkentőt orvosától, mert azzal teljesen felborul a Syncumar kezelés.
Kérem, vegye meg a Springmed kiadónál tavaly megjelent \"Trombózis és véralvadásgátlás\" c könyvet, ami betegeknek íródott és kérdezz-felelek formában igen sok kérdésére választ adhatna.
A dagadás, csak az un. rekanalizációval , illetve új vénák képződése révén csökkenhet, ami fél-2 év is lehet. Mindenesetre sokat segítene a gyógyharisnya, de addig is a rugalmas pólya (fásli), amit azonban meg kell tanulnia felhelyezni.
Egy alkalommal keresse fel rendelőnket és mindre ki lesz oktatva. Jelentkezzen be az Oxygén Medical-nál valamelyik péntek reggelre.
Üdvözlettel
Prof. Blaskó György