Kérjük mielőtt felteszi kérdését, olvassa el az eddig feltett kérdéseket, és az azokra adott válaszokat ITT.
LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE
Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatait (az e-mail címét és a megadott nevet, amely utóbbi lehet akár csak egy tetszőleges, kitalált megnevezés is), kizárólag a beküldött kérdés informatikai azonosításához és a válasz e-mail megküldéséhez használjuk.
Egyúttal felhívjuk a figyelmét arra, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön hozzájárul ezen adatok általunk történő kezeléséhez. Bővebb információért kérjük olvassa el az Adatvédelmi tájékoztatónkat, illetve Adatkezelési Tájékoztatónkat!
Kedves Látogatónk!
Felhívjuk a kedves érdeklődők figyelmét, hogy a labor és egyéb vizsgálati eredmények kiértékelése minden esetben kizárólag szakorvosi kompetencia, amely csak a teljes klinikai kórkép, valamint az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg. Ezért javasoljuk, hogy az ilyen jellegű kérdések kapcsán jelentkezzenek be hozzánk személyes vizitre vagy távkonzultációra.
Ez év januárjában született meg a kisbabám és terhességem alatt végig Clexannal kellett magam szúrni(napi egyszer 0,6),mivel leiden homozigóta vagyok. Ez az adag szoptatás alatt is biztonságosan használható.Nem jut szoptatás során a kisbaba szervezetébe a vérhígító? (Tobbféle variációt hallotam sajnos ezzel kapcsolatban.)
Továbbá az injekció ha a szakorvos felírja akár a szűlés után több hónapig is alkalmazható/akár évekig)?Én ugyanis nem szeretnék Syncumart szedni,mert nem tudom megoldani kisbaba mellett a vérvételeket és a szigorú diétát.
Köszönöm segítségét.
Nagyon köszönöm a levelét és gratulálok a kisgyerekhez!. A Clexane az anyatejbe 2% alatti mennyiségben jut, be, tehát a gyermekre nem veszélyes. Ha tovább is kapja, akkor feltétlenül csak a profilaktikus dózis kapja naponta 1x, de meg kellene gondolni más antikoaguláns szedését (amit nem kell ellenőrizni) ez a Xarelto és Pradaxa nevű gyógyszerek, amik éppoly hatásosak, mint a Syncumar, de nincs laborkontroll. De sajnos havi 24.000 Ft-ba kerül most még a betegnek (amig a szabadalom tart).
Évekig a Clexane-t sem lehet alkalmazni: kérem a gyermek 3 hónapos kora után jelentkezzen egy rizikófelmérésre, és akkor megbeszélhetjük, hogy mit szedhet.
Tisztelettel
Dr. Blaskó György
egyetemi tanár
Barátom édesanyjánál - aki 82 éves - kb. 5 napja bal bokatájék beduzzadt, lilásan elszíneződött, a vénák láthatóvá váltak, göbösek, tapintásra érzékenyek lettek. Az érzékenység kezd a láb felsőbb részeire is kiterjedni. Kórelőzményként: pár éve a szemben thrombus okozta tócsás bevérzés miatt kezelték, aspirin protect szedését javasolták, amit időnkénti kihagyással, de szed. Orvoshoz nem akar egyelőre menni, bár igyekszem őt a mielőbbi diagnosztizálás és a kezelés fontosságáról meggyőzni.
Kérdésem a következő: a tünet hátterében állhat-e visszérbetegség, visszérgyulladás, vagy inkább komolyabb az ok: mélyvénás thrombozis?
Mielőbbi válaszát várva, tisztelettel: Ottliczki Nóra
Számos egyéb tévhit mellet igen elterjedt, hogy az aspirin hat a mélyvénás thrombosis ellen. Vannak bizonytalan adatok, de ezek semmiképpen nem elég nyomósak ahhoz, hogy bárkinek a thrombosisát aspirinnel kezeljék: sajnos a körzeti orvosok a könnyebb végét fogják meg a dolgoknak és belekapaszkodnak olyan közleményekbe, amik eredménye bizonytalan, csupáncsak azért, hogy ellenőrzés nélkül szedethessék a gyógyszert (az aspirint) szemben az ellenőrzést, odafigyelést igénylő Syncumar kezeléssel! Idős korban az aspirin azért egyéb problémát is okozhat!
Mindenesetre a leírásból úgy tűnik, hogy a mamának felület thrombophlebitise van (visszérgyulladás), ami persze hogy kialakulhat aspirin ellenére is!) . A legnagyobb veszély ilyenkor az elfertőződés, ezért nagyon tisztán kell tartani a területet és meggondolandó célzott antibiotikum adása is, mert ez a bőrfertőzés villámgyorsan terjedhet felfelé.Ez az orbánc, ami ebben a korban nagyon veszélyes lehet. Kérem, hogy a mamát mielőbb lássa szakorvos, erről meg kell győzze, mert napokon belül szomorú helyzet alakulhat ki!
Üdvözlettel
Dr. Blaskó György
egyetemi tanár
Ellentmondásos helyzetemben fordulok Önhöz,mint specialistához.Kérdésemre adott válasz határozza meg további teendőimet.Bár kórtörténetem hosszú és bonyolult - így leírva pláne - mégis megpróbálom amennyire lehet a legrövidebben leírni kérdésemet.
Az elmúlt évben hasnyálmirigyrák gyanújával műtöttek.Örömömre a gyanú nem igazolódott..Mindezt megelőzte egy hasi CT,műtét után controllként ezt megismételték.Mindkét CT leírásában olvasható a hasi aortában 30-35 mm hosszú aneurysma,amelyben 14-16 mm vastagságú thrombus figyelhető meg.Mindezek után ez évben egy szokásos hasi controllon vettem részt,az itteni leírás szerint\" az aorta egyenletes tágasságu,környezete szabad.\"Az ezt követő kardiológiai kontroll Sycumanizálást javasol,az addig szedett asztrix helyett.Más orvosok angiológus ,sebész ezt a kérdést elkerülte,a házi orvosom is rám bízza a kérdés eldöntését.A labor leletek 1,5-1,21 INR-t mutattak.Valamit olvastam a szervesülésről,s több orvos is azt mondta:a méretek miatt még nem kell vele foglalkoznom.
Kérdésem mindezek ismeretében:-valóban kell e véralvadásommal ,trombózisommal foglalkoznom,vagy sem.Az egyszavas válasz számomra most meghatározó.Köszönettel veszem válaszukat.
A kérdéssel MINDENKÉPPEN foglalkoznia kell és nagyon sajnálom, hogy kollégáim egy ilyen kérdésben a betegre bízzák a döntést! Ez nem az Ön dolga: az Ön dolga, hogy az ajánlásokat tevő orvos (aki reményeim szerint legjobb tudás és legmodernebb ismeretei szerint ajánl) tanácsait kövesse!
Én a magam részéről -és ebben a nagy nemzetközi tapasztalat is egyetért - mindenképpen a Syncumar szedését javaslom!.
Mindenképpen jó lenne, ha felkeresne az Oxygén Medical rendelőben, mert az ön hasában két kézigránát van: az egyik a trombus, a másik az aneurysma. Mindkettővel foglalkozni kell(ene)
Tisztelettel
Dr. Blaskó György
egyetemi tanár
Az MTHFR +/- heterozygotaság igen enyhén emelkedett thrombosis kézséget okoz,(és nagyon gyakori) de azt pontosan nem tudjuk, hogy mit csinál a placenta keringésével. Nekem több esetem volt, hogy semmi más eltérés nem volt, mégis vetélések történtek. Ezért javasolnám a alacsony molekulatömegű heparin profilaktikus kezelést a következő terhessége elejétől. A HSG vizsgálat a tubák átjárhatóságára irányul, és nőgyógyászati kérdés. Feltehetően a tubái nyitva vannak, ha volt már két terhessége:ebben nem akarok beleszólni.
Amennyiben terhes lenne, a 4-5. hét körül jelentkezzen a trombózis rendelésen és mindent megbeszélünk és ellátjuk gyógyszerrel
Üdvözlettel
dr. Blaskó György
egyetemi tanár
2008-ban egy kivizsgálás során nézték a CMV vírust, ami az én esetemben az Igg pozitiv lett, az Igm pedig negatív. Tudom ezt azt jelenti, hogy átestem a víruson, de nem tudom újból elkaphatom-e és ez okozhatott-e problémát, mivel 30 hetes terhes vagyok, de ezt nem nézték a terhesség alatt. És ha újból elkaptam ez okozott magzati károsodást? Ha ez ilyen súlyos bajokat okozó vírus, miért nem nézik a terhesség során? Vagy csak nálam nem nézték, egyébként benne van a protokolban?
Válaszát előre is nagyon köszönöm.
Tisztelettel:
Tímea
A CMV fertőzés esetében nem az újrafertőződés a lényeges kérdés, hanem
inkább azt kell tudni, hogy ez a vírus egész életünkben a szervezetünkben
marad lappangó állapotban. Jó immunrendszer mellett nem okoz több problémát
a primer fertőzés után. De ha az immunrendszer károsodik, akkor
előfordulhat, hogy a vírus reaktiválódik. Eben az esetben újra megjelenhet a
vérben és okozhat enyhébb tüneteket. Ilyenkor viszont a specifikus antitestek jelenléte miatt azonnal elindul a specifikus immunválasz is.
Terhesség alatt egy ilyen reaktiváció során a vérben már ottlévő
CMV-specifikus antitestek miatt (az IgG a placentán is átjut) a magzat nem
károsodik. A fertőződésének esélye több nagyságrenddel kisebb, mint egy
primer fertőzés során. Olyannyira, hogy szándékosan nem is ajánlható egy
átvészeltség esetén a további IgG-IgM vizsgálat elvégzése.
Ezért CMV átvészeltség esetén meg lehet nyugodni, a magzat nincs veszélyben.
Terhesség során egyébként az egyéb magzatkárosító kórokozók vizsgálata is
javasolt, amennyiben nincs előzetes átvészeltségi eredmény (Toxoplasma,
Rubeola, HSV, Parvovírus B19, Varicellavírus).
Üdvözlettel:
Dr. Latkóczy Krisztina
mikrobiológus szakorvos
Laboratórium Kft
Az Ön által leírt tünetekkel neurológiai tüneteknek tűnnek. A szédülés lehet vérnyomással is összefüggő, de lehet tőle eltérő eredetű is. A fájdalmak okát így nehéz még közelítőleg is behatárolni.
Javaslom, jöjjön el jövő héten kedden rendelésemre, ahol mindennek utána tudunk járni, szükség esetén neurológiai kivizsgálást is meg tudjuk szervezni.
Üdvözlettel
dr. Ádám Zsófia
Erdelybol irok.Begorcsol a jobb labamon a harom utolso labujam..onnan a fajdalom lassan a labbicepszig halad..ez inkabb faradtsag vagy magas sarku labbeli hordasa alatt jelentkezik..nem zsibbadas inkabb gorcs..Lehet ,
erszukuletem?Hogyan allapitjak meg ezt?Nem dohanyzom..38 eves vagyok,ket gyerek anyukaja.
tiszteletem .Tunde
Tünetei alapján érszűkületre nem gondolnék. Mivel nem dohányzik és fiatal ezek is az érszűkület ellen szólnak. Egyébként az érszűkület az ún. doppler ultrahanggal vizsgálható, és a gyakorlatban a karokon és lábakon végzett vérnyomásmérést jelenti.
Panaszait sokkal inkább vénás elégtelenség, vagy visszérgörcs illetve mozgásszervi eredet okozhatja. Amennyiben lábai nem dagadnak, első lépésben visszérkrémet, vagy a visszeres tünetek enyhítésére szolgáló ún. venotonikumot ajánlanék tabletta formájában, amelyek általában recept nélkül kaphatóak a gyógyszertárakban. A tünetek görcsös jellege miatt magnéziumpótlás is megpróbálható.
Pontos diagnózist, kezelési javaslatot vizsgálat alapján tudok Önnek mondani. Javaslom, keressen fel engem az Oxygenben!
Tisztelettel:
Dr. Kósa Éva
Tavaly júniusban egy bicikli úton elcsapta a biciklimet egy autós, melynek következtében megsérült a bal térdem, több orvos szerint is csak megzúzódott, de nem voltam képes ráállni, két hétig gipszben is voltam, de ezalatt az idő alatt is csak feküdni voltam képes, nem volt vérhígító adás és semmilyen kezelés sem, két hónapig feküdtem így, majd augusztus elején a jobb oldalamon olyan volt mintha becsípődött volna valami a lapockámnál és belázasodtam. Az orvosom kért nekem egy tüdőröntgent és megállapították, hogy tüdőgyulladásom van, de azonnal keressem fel a Korányi intézetet. Ott vért vettek és két nappal később egy Ct re is sor került, a d dimer értékem 3,18 volt a ct eredménye pedig: lovagló embólust igazolt, egy kiterjedt folyamat mind a két oldalon. AZ intenzív osztályra kerültem két hétre, ott heparint, antibiotikumokat és végül Clexane-t kaptam napi 2x0,6 ml. Utánna egyből hazaengedtek, hogy oltsam magam naponta kétszer. Majd februárban megbeszéltük az orvosommal hogy csökkenhet az injekció adagja napi 1 re, persze a szokásos vérvételeket nem végezték el, és közölték, hogy ne foglalkozzak az INR értékeimmel amik mindig 1 hez voltak közel. Ezalatt az idő alatt az orvosomat kirúgták és senki sem szeretne velem tovább foglalkozni, így most a héten a háziorvosommal megbeszélve át állunk a warfarinra; Most 0,6 ml Clexane és 5 mg warfarin az adag egy napra, de holnaptól márcsak 5 mg warfarin. Aztán majd meglátjuk.
Sajnos egyre inkább fogy a türelmem, hogy ide oda passzolgatnak az orvosok, egyik sem mond semmit és a szokásos vizsgálatokat sem csinálják meg, illetve oldjam meg egyedül a gyógyszerre való átállást, ami íjesztő ha az ember kicsit is utána olvas pl az Ön által ajánlott könyvben. Azóta panaszaim nincsenek, csak a balesetben megsérült lábam dagad be nagyon és vízessé válik.
Mi az amire figyeljek így egymagam egy mélyvénás trombózis és egy tüdőembólia után? Milyen vizsgálatokat kell elvágezni, mert a dns vizsgálat szerint nem örököltem semmit sem, csak MTHFR C677T mutációra lettem heterozygóta. ?Javasolja e kompressziós harisnya vagy vénaerősítő gyógyszerek szedését? Sajnos nagyon sok megválaszolatlan kérdésem van.
Köszönöm, hogy megtisztel válaszával
Betti
Valóban nagyon sok kérdése van és örülök, hogy a könyvemben sikerült számosat megválaszolni, Ebben gyakorlatilag minden kérdésére kap választ csak arra nem, hogy miképpen lehet egy ilyen nyilvánvaló esetet ennyire félreismerni. Azt javasolnám, hogy mielőbb keressen meg pénteken de. az Oxygén Medical-ban, legalább egy gyors tanácsadás erejéig, de a papirjait hozza el, kérem. 8-10 közt ott leszek (IV: Árpád u. 47).Én majd beállítom az alvadásgátló kezelését!
Üdvözlettel
Dr. Blaskó György
egyetemi tanár
Negativ d dimer 100 %-ban kizárja a trombozist?????
Sajnos lassan 3 héttel ezelött 1.5 órán keresztül kersztbe tett lábbal ültem ,utána megdagadt feszült a jobb lábam,kb. 3 óra múlva leapadt,de nagyon kevés folyadékot fogyasztok(tottam) és a menstruáciom is ekkor kezdödött el.
Elmentem az ügyeletre,ahol a trombozis tipikus tüneteit már nem mutattam,de a lábam még mindig feszült,vérképet néztek,amiben a d dimer negativ lett ezért kizárták a trombozist.A lábam azota sem javult söt,szúr a térdem-hajlatom-vádlim,nem elviselhetetlenül,de nagyon kellemetlen és az egész alsó lábszáramban enyhe nyomást érzek.
Sajnos külföldön nem csinálnak doppler ultrahangot csak ha pozitiv a vérkép.Amit sajnos nem tudok biztosan ,hogy negativ d dimer 100%ban kizárja -e a trombozist????
(az elsö vérképet 3 óra elteltével a másodikat a 3. napon nézettem meg,mert nem javult)
Illetve ha szerencsénkre igen akkor mi lehet a probléma?
Hozzá kell tennem,hogy elötte napokban,nagyon megterheltem a lábam,amihez nem volt hozzászokva,5 km-t futottam sok emelkedövel és meg is jegyeztem utána ,hogy mennyire látszanak az erek a lábamban.
Lehetséges az érgyulladás is?
Mert enyhén égö érzést érzek a belsö combomban és a kóldököm körül is néha.(amit az elsö hetekben nem éreztem)
Válaszát köszönöm!
Gréta
Nyilván nem én világosítom fel Önt először, hogy az orvostudományban, pláne a diagnosztikában nincs olyan, hogy 100%!. A DDimer negativitása azt jelenti pontosan, hogy a szervezetében fibrinolizis nem folyik (ami szorosan kapcsolat az alvadással) de a vizsgálat előjelző ereje nem több, mint 85%. Szerintem Önnek un. Baker cystája van a térdhajlatában és az a fájdalmas. Ezt egy UH vizsgálat támaszthatná alá. A Baker cysta nagyon hasonló panaszokat okoz, mint a thrombozis és igen gyakori. A visszérgyulladás jól látszik, még szabad szemmel is. Javaslom, hogy keressen fel egy szakrendelést: jelentkezzen be az Oxygén Medical-ban, ott megnézzük.
Üdvözlettel
Dr. Blaskó György
egyetemi tanár
Dr. Blaskó György
Egyetemi tanár