Orvos válaszol

Kérjük mielőtt felteszi kérdését, olvassa el az eddig feltett kérdéseket, és az azokra adott válaszokat ITT.

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatait (az e-mail címét és a megadott nevet, amely utóbbi lehet akár csak egy tetszőleges, kitalált megnevezés is), kizárólag a beküldött kérdés informatikai azonosításához és a válasz e-mail megküldéséhez használjuk.

Egyúttal felhívjuk a figyelmét arra, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön hozzájárul ezen adatok általunk történő kezeléséhez. Bővebb információért kérjük olvassa el az Adatvédelmi tájékoztatónkat, illetve Adatkezelési Tájékoztatónkat!

Kedves Látogatónk!

Felhívjuk a kedves érdeklődők figyelmét, hogy a labor és egyéb vizsgálati eredmények kiértékelése minden esetben kizárólag szakorvosi kompetencia, amely csak a teljes klinikai kórkép, valamint az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg. Ezért javasoljuk, hogy az ilyen jellegű kérdések kapcsán jelentkezzenek be hozzánk személyes vizitre vagy távkonzultációra.

Tisztelt Doktor Úr!
Csak annyit szeretnék kérdezni mit jelent a k.m.n. rövidités a diagnozisban?
Tisztelettel,
Vaszkó János
Kedves János!

Az \"külön megnevezés nélkül\" rövidítése. A betegségek nemzetközi osztályozási rendszerben a gyűjtőcsoportoknál szokás használni.

Üdvözlettel

Sepa György
Tisztelt Doktornő/Doktor úr!
A napokban elmentem egy arteriográfiás szűrésre, ahol megkaptam a leletet, de orvosi kiértékelés nélkül. Szeretném megkérdezni, hogy a lelet emelkedett értékei mennyire kórosak, mennyire súlyos állapotot jelölnek és mi a teendő vele? Lehet-e az erek rugalmasságát még valahogyan növelni, vagy ez már egy visszafordíthatatlan folyamat. A lelet korom hoz képest egy öregebb érhálózat állapotát mutatja, vagy koromnak megfelelő?
Aix brachial: 2,6 % (emelkedett), Aix aortic: 39%, ED: 330 ms, RT 100 ms, PWVao: 10,6ms % (emelkedett),, SBPao: 133,4mmHg, PPao: 52,4 mmHgDRA: 33, SAI: 50,6%, DAI: 49,4%
50 éves nő vagyok, 157 cm, 60 kg, menopausában, az ereimmel jelenleg még semmilyen fizikális panaszom nincsen. Fél éve kardiológiai kivizsgáláson estem át mitrális prollapszusom miatt (EKG, Sziv ultrahang, Holter vizsgálat), de mindent teljesen rendben találtak. Nem eszem zsírosat, igyekszem mozogni, nem dohányzom, alkoholt egyáltalán nem fogyasztok, össz koleszterin szintem sajnos általában 6,2-6,3 körül szokott lenni, egyelőre még a HDl és az LDL megfelelő. Halolaj kapszulát rendszeresen fogyasztok. Válaszukat előre is nagyon köszönöm.
Tisztelt Hölgyem!

Az arterioráf az érbetegségek kezdeti stádiumának kimutatására alkalmas. Az általa mutatott emelkedett értékek, az érfalak rugalmasságának csökkenését jelzik, még érbetegség nincsen, de az érelmeszesedés folyamata fennáll. Az ilyenkor tett lépések a folyamatot lassíthatják, adott esetben ( elsősorban a genetikai faktoroktól arányától függően) visszafordíthatják. Az arteriográf az érrendszeri betegségek megelőzéséhez használt szűrővizsgálat. Érbetegség ( stroke, érszűkület, szívinfarktus) ilyenkor még nem alakult ki, de változtatás nélkül a folyamat rendületlenül halad előre.

A genetikai tényezők nem befolyásolhatóak, de számos befolyásolható tényező ismert. Ez történhet akár gyógyszeres kezeléssel is, de betegség hiányában sokan nem kérik a gyógyszeres megelőzését lehetőségét, legalábbis kezdetben, viszont ilyen esetben életmódbeli változások szakszerű tervezése és persze végrehajtása szükséges és ajánlott, időszakos orvosi kontroll mellett. Ellenőrizni kell a folyamat irányát, amennyiben a válasz záros határidőn belül nem megfelelő az gyógyszeres kezelés halogatása felesleges kockázat. Az Ön eredményei ( az emelkedett PWV) alapján nyaki ultrahang elvégzése is javasolt, amely a meszes plakkok jelenlétét korai stádiumban jelzi.

Ha kérdései, kétségei vannak a további lépéseket illetően, szakszerű Életmód Orvoslási tanácsadásért forduljon bizalommal Hart Nikolett kolleganőhöz, illetve én is szívesen várom Önt a lelete alapján.

Tisztelettel:

Dr Kósa Éva
Tisztelt Dr.Kósa Éva!
Kb. 4 hónapja hogy el kezdődött a jobb lábamon a nagy lábujjamtól a harmadik lábujj el kezdett vörösödni és fájdalmakat tapasztaltam egyik este lábmosás után észre vettem hogy a lábujjamon oldat a bőr egy kicsit le van sodródva és azon a helyen egy kis fekete pont képződött másnap a el mentem a bőr gyógyászhoz és az orvos azt mondta hogy ez gyulladás ki irt nekem jódot fertőtlenítőt vattára raktam a fertőtlenítőt és rá raktam a lábujjamra gyolccsal bekötöztem kétségbe esésseben még felülről is rá öntöttem a jódot és szinte bele égett a bőrbe nagyobb részén a lábujjamnak lábujjam szélei megvan repedezve azóta a lábújam színe fekete lett kórházban is voltam 10 napig kivizsgáltak azt mondták nekem hogy érszűkületem van aludni este már 3 hónapja nem tudok mert az égés alatt furcsa bizsergő, érzés van és nem tudom hogy mi tévő legyek kérem hogy segítsen...
Előre is köszönöm!
Tisztelettel: Mikita Júlia (Ukrajnából)
Kedves Júlia!

Panaszai alapján a lába üszkösödik. Sürgősen érsebészhez kell elmennie, és érfestés elvégzése szükséges. Főleg, ha az érszűkületét már meg is állapították, akkor a mielőbbi érfestés a következő lépés. Annak segítségével lehet eldönteni, hogy az érelzáródás a láb melyik részén található, hogy alkalmas-e tágításra vagy érműtétre. Az idő, az egy fontos faktor, az elhalt szövetek nem regenerálódnak...az elzáródott eret minél előbb érsebészeti vagy intervenciós radiológusi beavatkozással meg kell nyitni.

Leírása alapján úgy értettem, hogy Önnél érfestés még nem történt.

Ezt lehet és kell tenni. Nem szabad heteket várni.

Tisztelettel:

Kósa Éva
Tisztelt Professzor Úr!
29 éves vagyok és 2. gyermekemet várom. Előző terhességem teljesen zökkenőmentes volt és jelenleg a 12. hétben járok, eddig panaszmentesen. vetélésem nem volt. Korábbi terhességem óta kiderült, hogy a családban trombózisra való hajlam van, így elvégeztettem a szükséges vizsgálatot és az alábbi eredményet kaptam:
Faktor V: normál
Faktor II.: heterozigóta
MTFHR: normál C677T és heterozigóta A1298C

A biológus, aki a leletet elmagyarázta azt mondta, hogy nem szükséges ezzel semmit sem csinálni, de mindenhol azt olvastam, hogy terhesség alatt szükség van vérhigító szedésére.
Nagyon megköszönném, ha leírná a véleményét ezzel kapcsolatban.
A nőgyógyászommal még nem egyeztettem, mert a mai napon kaptam meg az eredményt.
Köszönöm szépen,
Üdvözlettel:
Bozóki Eszter
Kedves Asszonyom,

Miután két olyan genetikai eltérése van, amik önmagukban, ha heterozygota formában vanna jelen, nem jelentős thrombosis rizikót fokozó tényezők, de ketten együtt már mindenképpen. Mind Ön, mind a baba nagyobb biztonséga érdekében javasolnám a II trimesztertől a profilaktikus LMWH alkalmazását. Krem, hogy a részletek érdekében keresse fel rendelésünket.

Tisztelettel

Dr. Blaskó
Tisztelt Professzor Úr!

10 hetes terhes vagyok. TIA szerű rosszulléteim miatt kivizsgálások vannak folyamatban, és a véreredményem szerint az AT-3 = 20 % {80-120}. Az AT-III alacsony volta a terhesség miatt lehetséges? Aggódom, mert a neurológus hematológiára irányított az igen alacsony érték miatt.

Válaszát köszönöm!
Ilona
Kedves Ilona,

Ha igaz ez az AT-III érték, maga már nem élne! Már 50% mellett is súlyos thrombosisok vannak!

Kérem, hogy SÜRGŐSEN ismételjék meg egy jó laborban (pl. nálunk) és a lelet után mindenképpen terhespatologus foglalkozzon Magával.

Sokkal több adatot kellene ismernem Magáról, kérem, hogy mindenképpen jelentkezzen friss leletével az Oxygen Medical -ban nov. 9én reggel 8-kor. (friss nőgyógyász lelet is kell!, továbbá minden korábbi eü papir)

Addig szedjen napi 100 mg aspirint, a többit meglátjuk

Tisztelettel

Dr. Blaskó György
Tisztelt Doktornő!
Kb.5 hónapja tartó fejfájással küzdök.Csak a jobb oldalamon fáj a fejem.Kezdődött napi kb 10 x félórás fejfájással,mintha kést szúrkáltak volna a fejembe.Lefogytam 8 kg-ot.Voltam az ideggyógyászaton is,végül a reumán kötöttem ki.Akasztás,ultrahang kezelés,ezek után már napi 20 órában fáj a fejem.Éjszaka többször felébredek a fájdalomra.Csináltattam számítógépes agyvizsgálatot.Ott azt mondták érprobléma,kaptam rá Divascan tablettát ,nem használ.MRI-t csináltattam az agynál semmi,a nyaknál sérv.Most fogok visszamenni a neurológushoz az eredménnyel.Azért írom ezeket le,mert én is úgy gondolom,hogy ez valami érprobléma lehet a sérven kívül,vagy az MRI ezt kimutatta volna? Egyre többször fordul elő,hogy a jobb lábamon a sípcsont begörcsöl.De ez nem olyan ,mint a lábikragörcs,hanem sokkal fájdalmasabb.Nem csomóba húzza össze az izmokat,hanem a nagyujjamat be tudom dugni,egy olyan lyuk lesz a lábamon.Itt húzódik egy visszér a sípcsontomon,és mellette szokott ez történni.Volt már lábikra görcsöm,de ez sokkal rosszabb.Nem vagyok sírós ,de ilyenkor a fájdalomtól potyog a szememből a könny.Kb .5-10 percig szokott tartani.A kérdésem az lenne,hogy a fejfájás lehet e érprobléma és miért befelé görcsöl a lábam (csak a jobb),vagy egyáltalán mi ez ?Válaszát előre is köszönöm!Helmeczi Ferencné
Tisztelt Helmeczi Ferencné!

A fejfájás mint tünet valóban a neurológia szakterületéhez tartozik. Amit segíteni tudnék: érprobléma, így nevezve, állhat a fejfájás hátterében, de ezek a koponya MR -n láthatóak lennének. A számítógépes agyvizsgálatot ílyen formában nem tudom beazonosítani, de az erek eltéréseit az MR véleményem szerint kimutatja, kimutatta volna.

Nyaki ér ultrahang elvégzése szóbajön, szemészeti vizsgálat szintén. Majd ismételt konzílium a neurológus orvossal.



A lábgörccsel kapcsolatban fontos lenne tudni, hogy nyugalomban vagy járáskor jelentkezik-e a panasz

és társul-e bármilyen egyéb tünettel. A visszérgörcs legtöbbször nem ilyen jellegű. Lehet izom eredetű is. Magnézium megpróbálható, de a panasz tisztázásához érdemes angiológust felkeresnie.

Tisztelettel:

Dr Kósa Éva
Kérdésem a következő lenne, van-e már arra lehetőség hazánkban, hogy az elzáródott, vénámból a vérrögöt biztonságosan eltávolítsák, hogy sikeresen felépülhessek betegségemből. Válaszát várva maradok Tisztelettel!!! Judit
Kedves Judit!

Feltételezem, hogy mélyvénás trombózisa volt. Sajnos ezeket az elzáródott ereket, a vénákat, kitisztítani nem lehet. Nagy a műtéti kockázat és az eredményessége kétséges.

Kérem, fáradjon be rendelőmbe, leleteivel együtt, mert az sem mindegy, milyen szinten alakult ki a trombózis. Megvizsgálom és mindent megbeszélünk.

Tisztelettel

dr. Sepa György

érsebész
Tisztelt Doktor Úr!

2012. 09. 27-én kelt kérdésemre adott válaszát nagyon köszönöm. Felmerült azonban egy újabb kérdés. Nőgyógyászhoz fordultam, hogy ajánljon más módszert a védekezésre a tabletta helyett, és hüvelygyűrűt javasolt. A kérdésem az lenne, hogy hüvelygyűrűt alkalmazhatok-e, mivel ez ugyan nem orális fogamzásgátló, de mégis hormonális fogamzásgátló eszköz.

Válaszát előre is köszönöm.

Tisztelettel: Nóra
Kedves Asszonyom,

Kérdésére saját nőgyógyászának jobban kellene tudni felelni!

De a Maga kedvéért utánanéztem....

A hazánkban forgalmazott egyetlen hormonibocsátó hüvelygyűrű a NUVARING 0,12 mg etonorgestrelt és 0,15 mg etilniloestardiolt bocsát ki naponta.

Ez igen alacsony hormoinszintet jelent és ha nincs kimutatott homozygota thrombofiliája (bármilyen) akkor ezt szerintem használhatná, de kérem, hogy a nőgyógyásza mondja ki a végső szót, mert én még életemben nem írtam fel senkinek!

Üdvözlettel

Dr. Blaskó György
Tisztelt Doktornő/Doktor úr!
Mostanában elég gyakran van izomgörcs a vádlimban és a combomban is.A vérnyomásom alacsony.Egy szemész orvos véleménye szerint rossz a vérkeringésem.Egy ismerősöm azt mondta vizsgáltassam meg az ereimet.Hogyan működik ez?Hogyan lehet jelentkezni egy ilyen vizsgálatra ?Köszönöm válaszát
Tisztelt Annamária!

Az erek specialistája az angiologus. Mi a belgyogyaszaton, belső szerveken belül az arteriak, venak működésére, betegségeire specializalodunk amellett, hogy az általános belgyógyászati ismeretekkel is birunk.

Az erek vizsgálata során az általános belgyógyászati vizsgálaton túl műszeresen mérjük az erekben a veraramlast, az erek falának rugalmasságát. A vizsgálatok fájdalom mentesek, nem invazivak. Eltérés vagy gyanú eseten segítségül hívjuk az ultrahangos szakorvost, labordiagnosztikát. A vizsgálat kb fél órás. Az eredmény alapján határozzuk meg a szükséges kezelést, kontrollt.

Szeretettel várom rendelésemen, hogy kérdéseire választ adhassak, a bizonytalanságokat megszuntethessük.

Üdvözlettel

Dr. Kósa Eva

Angiologus
Tisztelt Doktor Úr!

70 éves vagyok, 10 éve egy műtét után kaptam mélyvénás trombózist, azóta szedem a syncumart.
Trombózisra hajlamom (Leyden mutáció) nincs, a vérkép mutatók jók, az étkezésemre vigyázok (20 éve vegetáriánus vagyok), sokat mozgok, testsúlyom normális.
3 havonként járok kontrollra, ahol vérvétel alapján korrigálják a gyógyszeradagot. Eddig erre ritkán (és csak kis mértékben) került sor, nem régen azonban bevérzett a szemhéjam, és ezért rögtön (már 2,5 hónap után) bejelentkeztem a körzeti orvoshoz.
A laborleletek alapján (INR: 5,20) radikálisan (napi 4,5-ről 3db-ra) csökkenteni kellett a gyógyszeradagot.
Az ezt követő 2 hét alatt még kétszer mentem vérvételre, arra gondolva, hogy ez a nagy változás csak átmeneti jellegű lehet, de kiderült, hogy az új leletek alapján továbbra is 3db syncumar ajánlott.

Mi okozta nálam ezt az INR változást – és meddig tart - nem tudom.
Az eset kapcsán próbáltam új ismereteket szerezni a témában és ezek alapján felmerült bennem néhány kérdés, melyben szeretném kérni Doktor Úr segítségét:
• Az új magyar CoagS műszert, mely még otthoni használatra nem engedélyezett, nem alkalmazzák bármikor felkereshető orvosi ügyeleteken? (A körzeti orvosnál heti két alkalommal van vérvétel, a laborleletekre pedig – az esetleges hétvégét, ünnepnapokat nem számítva - még két napot kell várni. ( A körzeti orvosok - úgy vettem észre – valamilyen okok miatt nem szívesen vállalják a műszer használatát.)
• A Warfarinnak (még nem szedtem) más a hatásmechanizmusa? Kevéssé érhetik véralvadás változások a betegeket? A váltás (pl.: a „háttérben” esetleg alakuló mellékhatások miatt) a szervezetnek is hasznos lehet?
• Hallottam a Pradaxa nevű (drága) gyógyszerről. Ennek valóban nem kell az adagolásán változtatni, a táplálkozás nem befolyásolja, felírható, kiválthatja a syncumart?

Táplálkozás vonatkozásában eddig én csak a Syncumar tájékoztatójában leírtakhoz igyekeztem igazodni, ami viszont csak a K-vitamin szempontjából osztályozza az ételeket.
Az INR változásom okát kutatva, más általam fogyasztott ételekről is próbáltam ismereteket szerezni, és egy kicsit összezavarodtam, mert egyes leírások alapján a vérhigító gyógyszerek mellett sok, egyébként egészséges étel fogyasztása nem ajánlott.
Ilyenek pl.:
• omega-3 tartalmazó ételek (olivaolaj, tökmagolaj, chiamag, stb.)
• magas vastartalmú ételek (C-vitaminnal)
• túlzott C-vitamin bevitel
• étcsokoládé, kurkuma,
• vörösbor (rezveratrol)
egyes leírásokban 1-2 deci minőségi vörösbor (pl.: gyógyszerbevétel után min. 2 órával már fogyasztható)
• mazsola, aszalt szilva
• élőflórás joghurt, vagy kefir (vagy hasonló probiotikumok)
(ezek a bélflóra változtatásán keresztül befolyásolhatják a K-vitamint? Akkor lehet, hogy az általam többször fogyasztott Protexin is?)
• gyógyteák fogyasztásánál hogy lehet elővigyázatosnak lenni (a használati utasítások nem adnak ide vonatkozó felvilágosítást). (Meglepődve olvastam pl. hogy a kamilla nem ajánlott. Szerencsére nem fogyasztottam)
Léteznek olyan kisebb tünetek (még az esetleges súlyosak megjelenése előtt), melyek figyelmeztetik a beteget hogy a fogyasztott étel - a syncumár hatásnövelése, vagy hatáscsökkentése miatt - számára nem ajánlott?

Elnézését kérem a sok kérdésért, válaszát előre is köszönöm.

Tisztelettel:
János



Kedves János,

1. A levelének második felében említett étkezési kérdéseket illeti, kérem vásárolja meg nagyobb könyvesboltokban kapható SpringMed Kiadó által gondozott \"Thrombózis és véralvadásgátlás c. könyvet, ami a betegek számára íródott kérdés-felelet formában és a táblázatokban minden információ benne van és akkor nekem most kell hosszú értekezést írnom.

2. A warfarinnak ugyanaz a ahtásmechanizmusa, mint a Syncumarnak, csk más a féléletideje és egyéb kinetikai paraméterei. Emiatt álladóbb a vérszintje, de minden változás csak igen nehezen \"hozható rendbe\". Orvosa válogatja!

3. Az INR-ben végmenet változásokat nem annyira az étel-, mint inkább a gyógyszerkölcsönhatások változtathatják meg, amit nem említett! Lehet, hogy időközben beszedett valamit, amiről nem gondolta volna....de az is lehet, hogy a \"Nagymama lekvárjának\" szaliciltartalma, vagy egyéb szalicilát-tartalmú tartósítószerek okozták....

4. A CoagS műszert csak ÁNTSZ engedély után alkalmazható otthon és akkor is csak kioktatás után! Nem tisztem a körzeti orvosok viselkedését kommentálni!

5. A Pradaxa és a Xarelto, mint új tipusú drága antikoagulánsok fix dózisban adandók (DE EZEK IS ANTIKOAGULÁNSOK ÉS IGEN HATÉKONYAK!!!) Mindkettő kiválthatja a Syncumart és a warfarint, de javaslom, hogy szakemberrel közösen -kezdeti ellenőrzésekkel - kezdje szedni, (ha bírja anyagilag) Valóban nem szükséges laborellenőrzés (de Ön eddig is 3 havonta járt?!)

Üdvözlettel

Dr. Blaskó György

A weboldal a jobb működés és a felhasználói élmény javítása érdekében HTTP-sütiket (cookie-kat) alkalmaz. Amennyiben nem fogadja el az összes sütit, előfordulhat, hogy az oldal egyes funkciói, mint például a foglalási rendszer, nem működnek megfelelően. A sütik használatával kapcsolatos részletes leírást az Adatkezelési Tájékoztatónkban találhatja meg.

Szükséges sütik

Ezek a sütik elengedhetetlenek a weboldal alapvető funkcióinak működéséhez, ezek nélkül az oldal nem működik megfelelően.

Analitikai sütik

Az analitikai sütik segítenek megérteni, milyen tartalmakat kedvelnek a látogatók, ezzel javíthatjuk szolgáltatásainkat. Az összegyűjtött adatok nem kapcsolhatók össze konkrét személyekkel.

A sütibeállításokat bármikor módosíthatja böngészőjében.

Prima Medica Egészségközpontok