Folsav vagy folát? Nem mindegy, vetélés is lehet belőle, ha nem jót választ

A várandósság során - sőt, még a családalapítás előtt- sokan plusz vitaminokhoz nyúlnak, hogy a legjobbat nyújthassák babájuknak. Az egyik legfőbb vitamin az a folsav, melynek hiánya megnöveli az idegcsőzáródási rendellenességek esélyét. Viszont van olyan állapot, amikor a szervezet kevésbé képes a folsavat biológiailag aktív formává, foláttá alakítani, így vitaminhiány alakulhat ki- ezért a vitaminpótlásra előnyösebb a folátot tartalmazó készítmény szedése.  Dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosnője az MTHFR mutációról és annak estleges  veszélyéről beszélt.

Folsav, a baba és a mama egészségéért

Szinte minden nő tisztában van terhesség során a folsav jelentőségével, mivel fontos szerepet tölt be többek között a vérképzésben, a nukleinsav-anyagcserében, a sejtosztódásban, a magzat fejlődédében,és bizonyítottan csökkenti az idegcsőzáródási rendellenességek esélyét. A folsav és a folát kifejezéseket a mindennapokban szinonimaként használjuk, pedig nem ugyanazt jelentik.

folsav vagy folát Sokan nem tudják, de a folsavat így ilyen formában a szervezet csak nagyon lassan képes hasznosítani, mert ahhoz át kell alakulnia ún. „foláttá”, hogy a bélfal sejtjei fel tudják venni és tovább alakítani. Ehhez pedig egy bizonyos (MTHFR- metilén – tetrahidrofolát – reduktáz) enzim hatékony, hibátlan működésére van szükség.  Ebből kiindulva, ha valamiért hibás vagy kevés ez az enzim, úgy a folsavat a szervezet kevésbé képes hasznosítani és hiányállapot alakul ki. A folsav redukálásához, ha nem megfelelő mennyiségben áll rendelkezésre MTHFR enzim, akkor, másik kilenc enzimnek és 15 génnek kell közreműködnie, hogy a szervezetben hasznosulni tudjon a folsav. Még szerencse, hogy a természetes táplálékaink folát vegyületeket tartalmaznak.

MTHFR gén mutációja

 Az MTHFR mutáció félelmetesnek és ritka betegségnek hangzik, ám valójában a nők 44 % -t érinti. A folsav (B9 vitamin), B12 és a B6 vitaminok felelnek a homocisztein (ez a kémiai folyamatok során szervezetünkbe keletkező mérgező vegyület) átalakításáért életfontos aminosavakká. Az MTHFR mutációnak, van hetero - és homozigóta formája, attól függően, hogy csak az egyik, vagy mindkét szülőtől öröklődött – e a defektus. Fontos tudni, hogy a homozigóta forma a veszélyesebb, amennyiben magas homocisztein szinttel is együtt jár, akkor, megnöveli a vérrögök kialakulásának esélyét, ami artériás elzáródáshoz, mélyvénás trombózishoz, vetéléshez, koraszüléshez vezethet.

Folát, esetleg véralvadásgátló is kellhet MTHFR mutáció esetén

folsavra vagy folátra van szükség MTHFR mutáció soránHogy mit lehet tenni babánk és saját egészségünk érdekében? Dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosnője szerint először is érdemes kivizsgáltatni magunkat trombofília irányába (az MTHFR mutáció, magas homocisztein szinttel a trombofília egyik fajtája). Amennyiben kiderül, hogy MTHFR mutációnk van, úgy érdemes szakorvoshoz fordulni. Heterozigóta mutációban, csupán enyhe formáról van szó, úgy elegendő lehet a folát szedése, ám MTHFR homozigóta és magas homocisztein szint esetén, (esetleg ha még egyéb rizikótényezővel is rendelkezünk trombózis szempontjából), úgy véralvadásgátló terápiára is szükség lehet a várandósság és a gyermekágyi időszak során.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Trombózisközpont

+36 70 431-77-29

online bejelentkezés trombózisközpont

Téma szakértői

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Üdvözlöm! 40 eves vagyok, lombik programon veszek reszt februarban, van egy trombozispanel vizsgalatom, amirol azt hittem, hogy elegendo a kockazati tenyezok felmereseben, de most hirtelen egy -nekem- uj orvos ujabb vizsgalatot kert, ami megremisztett, hiszen az eddigiek alapjan azt hittem minden rendben. /c677 + a12982/ Szeretem ha renezne a meglevo vizsgalatra, eleg-e, vagy tenyleg ujat kell csinaltatnom, mert a ketto nem is fedi egymasta veteles/terhessegi problemak temakoreben? A korabbi vizsgalat eredmenye: homocisztein 6.5 umoL/L ref.:4.4-13, prothrombin102% ref:75-125, protr.ido8,5sec ref:8-11, INR 1.1 ref:0.85-1,2 , apti33sec, ref:28-40, trombin ido 20 ref:15-22, fibrinogen 2,9g/L ref:1,5-4, D-dimer 0,17ug/ml ref:0-0.5, antitrombin 110% ref:80-120, FVIII aktivitas98,8% ref:50-200, APC rezisztencia 4 ref:1,8 felett, proteinC aktivitas 92% ref:54-166, lupus anticoagulans szuroteszt negativ, leiden mutacio normal-de itt megjegyzeskent ez szerepel: "pv-r506Q mutaciot nem igazoltuk,az V-os faktor vad tipusu", PCRprothrombin normal, beta2gpi at szuroteszt,ELISA negativ, cardiolipin at szuroteszt negativ, protein S aktivitas 90% ref 59-118. Koszonom, ha segit, a protokollban egyebkent a problemamentes idosebb kismamaknak ajanlanak clexane0.4 injekciot, vagy aspirin protectet altalaban, ezek kozul nekem javallt Onok szerint valamelyik? koszonom szepen!
Kedves Szabó Anita !
Az átküldött leletek miatt nem kell Clexane-t alkalmazni, A folsav bevitelre kell odafigyelnie. Természetesen még százféle oka lehet annak, hogy a lombik program során alvadásgátló injekciót kellhet esetleg kapnia! Sajnos ennyi információ alapján nem tudom megmondani, hogy további kivizsgálás még kell-e, hisz azt sem tudom, hogy eddig még milyen vizsgálatok történtek.
Üdvözlettel: Dr. Szélessy Zsuzsanna

Kapcsolódó oldalak

Létrehozás ideje: 2019.03.06 Utolsó módosítás: 2019.03.07